Prekių katalogas

VAMZDŽIO GALAS

  • VAMZDŽIO GALAS

    Šiandien norime papasakoti apie labiausiai nuo šaulio nutolusią ginklo dalį – vamzdžio laibgalyje montuojamus įtaisus. Kuo jie skiriasi, kokius darbus atlieka, kam pritaikomi ir kaip veikia.

    Jei dažniau šaudote šaudyklose, greičiausiai pastebėjote, jos šalia vieno šaulio galima stovėti be baimės, tačiau šalia kito šaudančio tuo pačiu kalibru kyla dulkių kamuoliai ir smūgio banga bando numušti jūsų ausines. Jie naudoja skirtingus įtaisus.

    Iš esmės dažniausiai vamzdžio gale naudojami įtaisai yra šie: Ugnies slopintuvai, “stabdžiai”, kompensatoriai ir hibridai. Apie juos šiandien ir papasakosime. Neaktualius, kaip šautuvinių granatų antgalis ar draudžiamus LR garso slopintuvus palikime ateities straipsniams.

    Taigi atskirai apie kiekvieną.

    Ugnies slopintuvai (angl. flash suppressors, flash hiders)

    Tai dažniausiai kariniuose ginkluose naudojamas laibgalio prietaisas. Vienintelė jo paskirtis – kuo greičiau išskaidyti šūvio metu vamzdį paliekančias parako dujas, taip slopinant matomą liepsną. Guvus mitas, kad ugnies slopintuvai slepia šaulio ginklo liepsną nuo priešo. Iš esmės tai netiesa, ugnies slopintuvas sumažina matomą liepsną, tačiau visiškai jos neeliminuoja. Šviesa keliauja tiesiąja, daiktas blokuojantis ją, blokuotų ir kulkos kelią. Pagrindinė ugnies slopintuvo užduotis yra apsaugoti šaulio gebėjimą matyti tamsoje šaudant naktį. Taip pat ir apsaugoti naktinio matymo prietaisus. Daugelis ugnies slopintuvų turi keliolika portų, kurie išskaido liepsnos pliūpsnį į mažesnes dalis. Kaip taisyklė, portų nėra apatinėje dalyje, todėl šaudant gulomis nekyla dulkės ir objektai.

    Pagrindinės paplitusios ugnies slopintuvų rūšys:

    Duckbill. Dujos skiriamos į 2-3-4 srautus. Naudotas pirmuosiuose M16, CARir etc, tačiau pasitaiko ir modernių variantų.

    Birdcage. Vienas populiariausių ugnies slopintuvų. Naudojamas daugelyje modernių ginklų. Turi papildomą žiedą priekyje kuris uždengiau Duckbill konstrukcijos dantis ir jie nekliūna už ekipuotės. Naudojamas AR15/M4, SCAR, G36 ir kituose moderniuose ginkluose.

    Cone. Moderniuose ginkluose rečiau naudojamas ugnies slopintuvas. Platina ugnies pliūpsnio diametrą, dėl ko ugnies pėdsakas mažiau pastebimas. Buvo naudojamas tokiuose ginkluose kaip DP28, M3 grease gun, AKSU. Vienintelė moderni Cone versija tai Noveske KX3, kuriame kūgį paslėpė korpuse.

    “Stabdžiai”.

    Vamzdžio stabdis nukreipia parako dujas į savo kamerose stačiai ar kampu išdėstytas sieneles. Atsitrenkusios į šias sieneles dujos sukuria jėgą, kompensuojančią juntamą atatranką į šaulio petį. Tačiau po to atsitrenkimo, šios dujos juda į šalis ir atgal, todėl “stabdžiai” yra nepaprastai garsūs, jaučiama smūgio banga, nuo žemės kyla dulkės ir objektai, demaskuodami šaulį. Taip pat šalia tokio šaulio poziciją kolegos apeina pagarbiu atstumu. Gan ribotai naudojami karyboje, tačiau be šio prietaiso neįsivaizduojami tokie kalibrai, kaip 50BMG.

    Kompensatoriai.

    Kompensatorius nukreipia dalį parako dujų į viršų, taip kompensuojamas vamzdžio pašokimas. Dažnai modernūs kompensatoriai turi eilę kamerų kaip “stabdžiai” ir eilę ertmių nukreipiančių dujas įvairiomis kryptimis. Kompensatoriai taip pat gan garsūs ir retai naudojami karyboje. Dažniausiai naudojami sporte, medžioklėje ir pramoginiame šaudyme.

    Hibridai

    Nors dažnas žinome posakį “kas tinka viskam, tas netinka niekam”, tačiau visgi hibridai pasiteisino ir užėmė savo vietą rinkoje. Nors dažniausiai jie kainuoja brangiau, tačiau atlieka abiejų (slopintuvo ir kompensatoriaus) prietaisų vaidmenį. Dėl didelio kiekio portų jų gamyba brangi, tačiau skaidoma ne tik liepsna, bet ir spaudimas, todėl jie nėra tokie garsūs.

    Montavimas.

    Kiekvienas vamzdžio įtaisas turi savo montavimo instrukcijas. Vienas labiausiai paplitusių būdų, tai lūžtanti poveržlė Crush washer. Atminkite, ji yra vienkartinė. Nuėmę prietaisą, atgal privalote montuoti jau su nauja. Kiti gamintojai rekomenduoja shimingą (surefire) ir spec klijus, kiti turi blokuojančią veržlę. Jei nesate įsitikinę kaip atlikti darbus, kreipkitės į ginklininką.