Prekių katalogas

RENKUOSI AR-15: 21 SVARBIAUSIAS ATSAKYMAS

  • RENKUOSI AR-15: 21 SVARBIAUSIAS ATSAKYMAS

    Jei Kalašnikovo automatas išgarsėjo dėl savo paprastumo, pigios gamybos ir patikimumo, tai Stonerio automatinis šautuvas visų pirma giriamas dėl modulinės konstrukcijos. Ši konstrukcija leidžia su minimaliu įrankių bagažu konstruoti savo projektus iš gatavų tarpusavyje puikiai suderinamų dalių (šalyse kur tai leidžiama). Kartais AR-15 lyginamas su Lego konstruktoriumi dideliems vaikams – toks didelis įvairių dalių ir aksesuarų pasirinkimas šiam ginklui. 

    Nesvarbu ar norite karabino artimai kovai (CQB) su mažiausiais įmanomais gabaritais ir svoriu ar jūsų tikslas 700 metrų nuotolio šūvis, AR-15 puikiai atliks abi užduotis. Visgi susigaudyti begalinėjė pasiūlos jūroje nėra taip paprasta, norėdami atsakyti į mūsų klientų klausimus surinkom DUK į vieną straipsnį.

    1. Noriu AR-15. Nuo ko pradėti?
    Pirmiausia Jums reikia apsispręsti kam ginklas bus naudojamas. Dažniausiai mūsų klientai perka ginklus dėl keturių pagrindinių priežasčių: 1. Medžioklei 2. Šaudymo sportui 3. Pramoginiam šaudymui (plinkingui) ir 4. „meškų medžioklei“ / dienai „x“ / „zombių apokalipsei“ . Kiekvienos iš šių kategorijų ginklas atrodys kitaip. Pirmame etape tinkamai įvardinę savo poreikius ir norus sutaupysite pinigų, mat nereiks keisti komponentų/dalių vėliau persigalvojus (buožės, taikikliai, rankenos etc).

    2. Kokie yra pagrindiniai AR-15 komponentai?
    Išstūmus du kaiščius ginklas pasidalina į du pagrindinius komponentus: upper ir lower receiver’ius (te springsta gramatikos trolibanas). Kartais lietuviškai vadiname receiver’į uoksu. Apatinis ir viršutinis uoksai. Apatiniame yra dėtuvės lizdas su spragtuku, smogiamasis-paleidžiamasis mechanizmas, buožė, grąžinamoji spyruoklė, pistoetinė rankena. Viršutiniame spyna, spynos rėmas, apsodas, vamzdis, dujų sistema.

    3. Koks realus skirtumas tarp vamzdžių ilgių/ką keičia vamzdžio ilgis?
    Paprasta klasikinė taisyklė sako, kad ilgesnis vamzdis ”išspjauna” kulką greičiau, toliau ir taikliau. Ilgi vamzdžiai taip pat sunkesni, su jais sunkiau manevruoti. Trumpesni vamzdžiai yra lengvesni, jais lengviau manevruoti, slėpti, transportuoti, tačiau jie ne tokie taiklūs didesniais atstumais. Ilgu laikomi 18-20 colių ilgio vamzdžiai. Trumpu 14.5 colio ir trumpesni su trumpiausiu 7.5 colio. Universalios paskirties vamzdžiu laikomas 16 colių ilgis.

    4. Kas yra vamzdžio profilis.
    Vamzdio profilis yra vamzdžio forma. Nemaišyti su graižtvos žingsniu. Profilis yra išorinė vamzdžio forma. Ploniausias profilis yra pencil, labai lengvas vamzdis kuris greit kaista. Standartini M4 profilis turi įpjovas standartiniam priekiniam taikikliui su integruota dujų kamera. Bull vamzdžiai, tai sunkūs vamzdžiai su storom sienelėmis kurie puikia sugeria karštį ir yra ypatingai taiklūs.

    5. Koks skirtumas tarp medžiagų iš kurių pagaminti vamzdžiai?
    Chome-moly, kad yra chromo- molibdeno lydinio plienas. Tai dažniausiai vamzdžių gamybai naudojamas plienas. (dažnai 4140 markės). Tai standartinis plienas daugelio ginklų vamzdžiams. Chromu dengtas vamzdis pagamintas iš to paties plieno, tačiau jo vamzdžio kanalas ir šovinio lizdas dengti chromu. Tai palengvina vamzdžio valyma ir prailgina jo resursą, tačiau neigiamai veikia taiklumą. Nerūdijančio plieno vamzdžiai atsparesni korozijai ir ilgiau išlaiko taiklumą. Nors nėra įrodyta kuris vamzdis taiklesnis: chrome-moly ar nerūdijančio plieno, tačiau jie abu taiklesni už chromu dengtus. Tiems kam svarbus vamzdžio resurso klausimas nevert nerimauti, nes AR-15 vamzdis lengvai keičiamas ir kainuoja apie €300.

    6. Kas yra graižtvos žingsnis?
    Graižtvos žingsnis yra parametras nusakantis kiek nukeliavusi kulka apsisuka vieną pilną apsisukimą vamzdyje. Tarkim graižtvos žingsnis 1/7 sako, kad kulka nukeliauja vamzdžiu 7 colius, kol padaro pilną apsisukimą. Tai svarbus aspektas, nes žingsnis, kartu su vamzdžio ilgiu, šaudmens svoriu ir greičiu atsako už Jūsų ginklo taiklumą. Dažniausiai AR15 vamzdžiai turi 1/7, 1/8, 1/9 žingsnius. JAV kariuomenė savo M4 naudoja 1/7 žingsnį, jis pritaikytas sunkioms kulkoms, 62greinų M855 ir sunkesnėms. 1/8 yra universalus žingsnis. 1/9 dažnai sutinkamas civiliniuose ginkluose nes stabilizuoja lengvesnes kulkas, pradedant nuo pigiausių 55 greinų, tačiau tinkamas stabilizuoti kulkoms su mase iki 75 greinų.

    7. Koks skirtumas tarp 233., 5.56×45 ir Wylde kalibrų?
    Dažniausiai pasitaikantys AR-15 kalibrai yra .233 Remington ir 5.56x45mm NATO. Jei ant Jūsų ginklo parašyta 5.56x45mm NATO ar .233 Wylde, Jūs glite naudoti tiek .233 Remington, tiek 5.56x45mm NATO. Jei užrašyta .233, naudokite tik .233 Remington. Šie du šaudmenys panašūs, bet turi skirtumų.

    8. Kas yra kaltas vamzdis?
    Kaltas vamzdis dar žinomas kaip šalto kalimo vamzdis yra procesas, kai graižtvos daromos ne gręžiant, o kalant jas, į vamzdžio ruošinį idėjus įrankį turintį atvirkštinį graižtvoms reljefą ir jį tolygiai spaudžiant į ruošinio vidines sieneles. Toks būdas padidina vamzdžio medžiagos tankį, o kartu ir atsparumą. Kartais žymima CHF

    9. M4 feed ramps. Kas tai?
    M4 padavimo rampa buvo sukurta trumpesniems M4 šturmo karabinams, kad užtikrinti nepriekaištingą šovinio padavimą šaudant automatine ugnimi. Ši rampa tai ne kas kita kaip apatiniame korpuse pratęstas (išfrezuotas) vamzdio antgalio (barrell extension) rampos pratęsimas. Civiliniame AR15 jos nesuteikia jokio pranašumo, tačiau kartais sutinkamos, ypač pas gamintojus kurie tiekia ir civiliams ir armijai. (Nuotraukoje standartinė rampa ir M4).

    10. Kas yra carbine, mid ir rifle ilgio dujų nuvedimo sistemos?
    Kuo ilgesnis Jūsų dujų nuvedimo vamzdelis, tuo patikimiau ginklas veiks. carbine, mid ir rifle nusako dujų nuvedimo vamzdelio ilgį. Paprasčiau sakant Rifle ilgio sistema veiks stabiliau nei Carbine. Mid yra tarpinis ilgis. Kuo trumpesnis vamzdis ir dujų nuvedimo vamzdelis, tuo didesnė strigimų tikimybė.

    11. Kuo skiriasi Full auto spynos rėmas nuo semi auto?
    Full auto spynos rėmas yra sunkesnis, tačiau puikiai veikia ir AR15. Kartais pasitaiko rasti šių spynos rėmų civiliniuose AR15, tačiau nerimauti neverta, tai nepadaro Jūsu ginklo A kategorija. Tiesiog gamintojas nusprendė kad jam paprasčiau gaminti vieną spynos grupę tiek civilinei tiek karinei rinkoms.

    12. Kas yra reilas?
    Reilas tai JAV 1913 metų standarto ginklo priedų montavimo schema, sukurta Picatinny Arsenale. Tai savotiškų kopėtelių pavyzdžio pavaža, skirta aksesuarų montavimui. AR15 reilu vadinamas priekinis apsodas (ignoruojant kad reilas yra ir ant viršutinio uokso). Kuo svarbus reilas? Tai labai lengvas ir greitas būdas montuoti aksesuarus, tokius kaip prožektoriai, kojos, rankenos, naktinio matymo įranga, lazeriai, mechaniniai taikikliai. Jei šios dalys Jums svarbios, jau bazinėje komplektacijoje rinkitės ginklą su reilu. Vėliau pakeisti plastikinį apsodą reilu kainuos nemažus pinigus.

    13. Kas yra carbine, mid ir rifle ilgio apsodai?
    Kai Jūsų dujų nuvedimo blokas nėra žemo profilio, o reilas nėra kabantis (free float) tuomet tai svarbus Jums niuansas. Šie trys ilgiai atitinka Jūsų dujų nuvedimo sistemą, o kadangi Jūsų gas blokas kyšo iš maišo ilgesniam reilui, tai šis maksimalaus apsodo ilgis nusako, kokį Jums reilo ilgį ar plastikinį apsodą pirkti, norint pakeisti esamą.

    14. Kas yra Free Float apsodas/reilas?
    Free float apsodas ar reilas yra toks apsodas kuris kybo aplink vamzdį ir neturi su juo jokio kontakto. Toks apsodas montuojamas prie viršutinio apsodo veržlės. Tokia kompozicija padidina taikluma, nes netrukdo vamzdžio harmonijai ir vibracijoms šūvio metu. Palyginimui standartinis M4A2 neturi tokio apsodo, nes jo apsodas remiasi į dujų nuvedimo bloką ir taikiklį.

    15. Koks skirtumas tarp fiksuotų mechaninių taikiklių ir vadinamų back up?
    Fiksuoti mechaniniai taikikliai matomi ant AR15 senelio M16, kur galinis išdėstytas pernešimo rankenėlėje, o priekinis dujų nuvedimo bloke. Kartais juos randame ir ant modernesnių ginklų. Tuo tarpu Back up sights dažniausiai montuojami ant RIS/Picatinny pavažos ir yra nulenkiami. Jie naudojami kaip priedas prie elektro-optinio taikiklio. Nors šiuo metu absoliuti dauguma šaulių naudoja ne mechaninius taikiklius, tačiau vadovaujantis filosofija, kad visa kas gali dužti, tikrai suduž, Backup taikikliai tampa privaloma ginklo dalimi. Taikikliai yra nulenkiami, tam, kad jų nenaudojant netrukdytų matymo laukui per optiką/kolimatorių.

    16. Kokie skirtumai tarp apatinių uoksų?
    Tai bene pati fundamentaliausia ginklo dalis. Jei jis gero gamintojo ir atitinka specifikacijas, vienintelis dalykas dėl ko verta sukti galvą tai koks smogiamasis paleidžiamasis mechanizmas ten sumontuotas ir kokia prisukta buožė. Visa kita antriniai dalykai, tokie kaip dvipusis saugiklis, dvipusis spynos numetimas. Kas svarbu renkantis korpusą yra kaip jis gamintas, lieti korpusai yra silpnesni ir grubesni, turi didesnius tarpus ir nukrypimus, daug geriau rinktis CNC korpusą, frezuotą iš solidaus aliuminio.


    17. Kam reikalingi sunkesni grąžinamosios spyruoklės stūmokliai
    Standartinis M4 stūmoklis sveria apie 82 gramus. Sunkesni stūmokliai naudojami tam, kad sumažinti juntamą atatranką, sulėtinti ginklo persitaisymą.

    18. Kuo skiriasi commercial buožė nuo mil-spec.
    Kokybės ir funkcionalumo prasme jos nesiskiria niekuo. Skiriaisi tik buferio diametru. Commercial naudoja 1.168, mil-spec 1.148. Tai reliktas nuo laikų, kai buvo siekta smarkiai atskirti M4 nuo AR15. Tas siekis patyrė fiasko ir dabar turime daug AR15 su mil-spec buožėmis ir daug su commercial. Nei viena Jų nėra blogesnė.

    19. Direct Impingement vs gas piston
    Direct Impingement tai klasikinė M16 veikimo schema, kai šūvio metu dujos juda vamzdžiu, pasuka į dujų nuvedimo kamerą, grįžta dujų nuvedimo vamzdeliu atgal į spyną, atrakina ją ir duoda impulsą pertaisyti. Tai originali schema su kuria ir buvo kurtas M16/M4/AR15. Gas piston tai pastaruoju metu populiari mada panaudoti AK veikimo schemą AR15-liktame. Kuomet dujos juda vamzdžiu, patenka į dujų kamerą, veikia stūmoklį, o stūmoklis veikia spyną. Tarp ginklų entuziastų Direct Impingement vs gas piston tema šiuo metu ne mažiau populiari už kiaušinio ir vištos filosofinį klausimą. Trumpai apie Gas piston privalumus: ginklo uoksas ir spyna mažiau užteršiami, spyna nekaista. Ginklas mažiau jautrus užteršimui, veikia kai vanduo pakliūna į vamzdį. Trūkumai, dauguma konstrukcijų neatsižvelgia kad spyna gauna impulsą aukštai viršuje ir skersuojasi judėdama atgal, droždama buffer tube ir uoksą, taip pat su gas piston šūvis aštresnis, didesnė vibracija, labiau kaista vamzdis. Direct Impingement ginklai jautresni amunicijos kokybei, reikalauja daugiau tepimo ir priežiūros, tačiau šaudo minksčiau. Pagrindinis Direct Impingement privalumas, kad šios sistemos standarto ginklus ir dalis daro dauguma AR15 gamintojų ir jie tarpusavyje standartizuoti, tuo tarpu kai dauguma AR15 konversijų naudoja savo unikalias dalis ir mazgus. Verta paminėti, kad geriausi rezultatai buvo pasiekti transformuojant M4/AR15 į piston modelį jau ant braižymo lentos. Tokie ginklai kaip HK416, HK417, SCAR – eliminavo piston konversijos trūkumus. Vienintelis šių ginklų trūkumas – juos galima taisyti tik gamintojo detalėmis.

    20. Kai prižiūrėti AR15?
    Valykite ir tepkite. AR15 labai mėgsta tepalą. Mitai apie AR15 pertepimą tėra mitai kilę po pirmo Irako karo, labai dulkėtos aplinkos. Neįmanoma pertepti AR15. Šaudykite gera amunicija su žalvarinėmis tūtelėmis. Šaudmenys su plienine tūta ir bimetaliniu kulkos apvalkalu neužmuš Jūsų AR15, tačiau sumažins jo resursą, privers Jus gaišti daugiau laiko valant, nuodys Jus uždaroje šaudykloje dūmų kiekiu.

    21. Kokius optinius taikiklius pasirinkti?
    Yra trys taikiklių rūšys: a) be didinimo – kolimatoriai b) optikos fiksuotu didinimu – pvz ACOG c) optikos. Artimai kovai ar šaudymui populiariausi yra kolimatoriai, papildomą didinimą jiem prideda magnifier. Taip pat galima rinktis fiksuotą didinimą, tarkim ACOG, bet tuomet turėsite problemų su artimais taikiniais. Optiką derėtų rinktis tolimesniems šūviams. Nepamirškite, kad optika apriboja regėjimo lauką. Renkantis optiką siūlau išjungti biudžeto stabdžius, kolimatorius, optika gali kainuoti kaip ginklas, ir tai yra ok. Jei rinksitės pigią optiką, geriausia kas gali atsitikti kad po pirmo jos numušimo reiks ją keisti, blogiausia kad nepataikysite, kai labiausiai reikės.