Prekių katalogas

5.56×45 TRUMPAME VAMZDYJE

 • 5.56×45 TRUMPAME VAMZDYJE

  5,56×45 kalibro šovinys istoriškai subalansuotas 20 colių M16 vamzdžiams. Kas gi vyksta, kai naudojame trumpesnį vamzdį? Verta paskaityti renkantis AR15 vamzdžio ilgį.  

  Kai kapsulė yra įskeliama, parakas esantis tutelėje pradeda virsmą į didelio spaudimo parako dujas. Procesui užbaigti reikia laiko ir šiuo atveju laikas reiškia ir vamzdžio ilgį. Jei mes pašaliname dalį vamzdžio virsmo procesas nutraukiamas visam parakui nesudegus. Tuomet atsitinka keli dalykai.

  Pirmas ir bene svarbiausias neigiamas efektas yra pradinio kulkos greičio mažėjimas. Jei standartinis karinis 5.56x45mm M855 šovinys su 62greinų kulka 20 colių vamzdyje turi 3000fps pradinį greitį, tai 9 colių vamzdyje jis išvystys tik 2450fps. 5.56x45mm letalumas sąlygotas jo kulkos didelio pradinio greičio, dėl kurio kulka susidūrusi su minkštais audiniais fragmentuojasi, sudarydama daugybinius pažeidimo kanalus. Jei greitis krinta žemiau 2500fps, kulka nustoja fragmentuotis, ir sutikusi minkštus audinius tiesiog kiaurai per juos skverbiasi palikdama tik vieną siaurą kanalą.

  Sekanti blogybė yra ta, kad dabar parakas, kurio pagrindinė paskirtis yra greitinti kulką dabar dar degdamas išspjaunamas lauk. Tai sukuria didelį demaskuojantį ugnies kamuolį ties vamzdžio žiotimis. Kitas neigiamas aspektas kad dujos palieka vamzdį esant didesniam spaudimui, kas neigiamai veikia šaulį ir aplink esančius.

   

  Tai neigiami faktoriai kurie veikia už ginklo ribų. Kas gi atsitinka ginklo viduje? Ginklai su tiesiogine dujų nuvedimo sistema reikalauja tam tikro dujų spaudimo “sistemoje” ir taip pat kad tos dujos išlaikytų tą spaudimą tam tikrą laiko momentą. Tas momentas tai atstumas nuo dujų nuvedimo kameros iki vamzdžio galo. Jei tarpas pernelyg mažas, spaudimas “sistemoje” kris, kulkai palikus vamzdžio žiotis, o dujoms dujų nuvedimo vamzdeliu dar nepasiekus sistemus ar pasiekus dalinai. Tai neigiamai įtakos ginklo patikimumą. Nors sklando gan paplitęs mitas, kad kuo ilgesnis dujų nuvedimo vamzdelis, tuo patikimesnis ginklas, tai nėra visiška tiesa. Toks ginklas turi mažesnį patikimumą. Dėl to M4 ir naudojama trumpesnė dujų nuvedimo sistema nei M16, kad sutrumpinus vamzdį sistemoje užtektų spaudimo momento pertaisymui. Bet tai 14.5- 16″ colių vamzdyje.


  Kas gi darosi trumpesniuose ginkluose (JAV vadinamuose SBR – short barreled rifles, kurių įsigijimui reikalinga federalinė papildomai kainuojanti licencija). Trumpame vamzdyje viskas dar sudėtingiau, nes trūksta tiek spaudimo, tiek laiko momento ir vienintelis būdas tai kompensuoti yra dujų nuvedimo angos vamzdžio sienelėje didinimas. Todėl tik tikrai patyrę ginklininkai geba gaminti patikimus trumpavamzdžius AR15 SBR. Per didelė dujų nuvedimo anga sukelia kitas problemas, pagrinde spynos mazgo per greitą usidėvėjimą.

  Thunder Armory gamina trumpiausius SBR su 11’5 colio vamzdžiais kas yra minimalus mūsų rekomenduojamas vamzdžio ilgis 5,56×45 amunicijai bei sąlygota Lietuvos Respublikos ginklų įstatymu.