Prekių katalogas

AIMPOINT KOLIMATORINIAI TAIKIKLIAI

  • AIMPOINT KOLIMATORINIAI TAIKIKLIAI

    Pasaulio spaudos akiratyje šie taikikliai pasirodė septintojo dešimtmečio pradžioje. Tuo metu tai buvo gan slapti projektai. Juos vykdė karinės – mokslinės institucijos. O patys taikikliai rinkoje pasirodė tik devintajame dešimtmetyje. Pradžioje sukėlę didelę nepasitikėjimo ir kritikos bangą šie taikikliai greitai užkariavo daugelio širdis.   

    Didžiausios kritikos šie taikikliai susilaukdavo, nes atrodė kaip paprasta optika, bet visiškai neturėjo priartinimo. Dėl tos priežasties visi manė, kad čia kažkoks nevykęs hibridas be apčiuopiamos naudos, nes kas per optika pritvirtinta prie ginklo nedidina nė kiek (o dar baterijos)? Bet iš tikrųjų, daugelis išbandę juos šaudant į greitai judančius taikinius, nebenori daugiau šaudyti su atviru taikikliu. Taip gimė atskira taikiklių klasė – kolimatoriai.


    Angliškai juos vadina trumpiau – „Red dot“ – raudonas taškas. Kolimatorinis taikiklis – tai nesudėtingas optinis-elektroninis prietaisas. Prieš šaulio akį įtaisytas pusiau skaidraus stiklo veidrodis. Per jį, kaip per optinio taikiklio okuliarą, mes matome taikinį. Jį taip pat apriboja tamsus žiedas (Atviro tipo kolimatoriuose jis minimalus). Kadangi lęšiai vaizdo nepritraukia – matymo laukas gana platus. Į lęšio centrą iš diodo projektuojamas raudonas taškas. Jis atsispindėjęs nuo lešio patenka į šaulio akį. Šaulys, paprastai, taikydamasis užmerkia vieną akį. Su šiuo taikikliu to daryti nereikia – į taikinį žiūrima abiem akimis. Taip gaunamas raudono taško efektas, t.y. jūs matote taikinį ir raudoną tašką erdvėje. Taškas rodo kur nutaikytas jūsų šautuvas. Gana paprasta, tačiau labai efektyvu – normaliai abiem akim sekdami judantį taikinį, mes nukreipiame raudoną tašką į norimą vietą prieš taikinį ir šauname. Reikia pastebėti, kad šaudant į greitai judantį objektą atviru taikikliu, reikėtų šauti į tusčią vietą: taikinio aiškiai nematytume, nes viena akis užmerkta, o antroji turi matyti tris taškus – taikiklį, kryptuką ir taikinį. To visai nereikia šaudant su kolimatoriumi, pats taškas projektuojamas Jūsų tinklainėje.


    Viena pirmaujančių kolimatorinių taikiklių gamintoja – švedų firma „Aimpoint“. Išskirtinis šios firmos bruožas – naudodami naujas technologijas, šios firmos konstruktoriai panaikino iki šiol buvusį trūkumą ir dabar nepriklausomai nuo šaulio akies padėties raudonas taškas rodo tikslią taikymosi vietą. Naujieji šviesos diodai gaminami pagal Circuit Effeciency Technology (CET) technologiją ir naudoja labai mažai energijos – tai užtikrina taikiklio veikimą iki 80 000 valandų su viena AAA baterija. Tai virš aštuonių metų nenutraukiamo vartojimo. Kažkada kolimatorių veikimo trukmė buvo pagrindinis konservatyvių kariškių kontra-argumentas pries šių taikiklių platesnį naudojimą. Dabar sunku rasti ginklą modernių šalių kariuomenėse kuris neturėtų sumontuoto kolimatoriaus.
    Firma gamina keletą taikiklių modelių, kuriuos galima naudoti ant medžioklinių šautuvų, tačiau pagrindinis segmentas tai kariuomenės ir teisėsaugos padaliniams skirti kolimatoriai. Nuo standartinio dydžio Comp ir M4 modelių iki sumažintų gabaritų T1 ir T2.

    Šauliams dažnai iškyla abejonių: „Ar jie patikimi? Ar neužsiterš?“ ir pan. Mano atsakymas būtų – net ir atvirą taikiklį, neatsargiai elgiantis galima numušti. O abejojantiems dėl patikimumo siūlau peržiūrėti foto medžiagą iš visų paskutinių konfliktų. Aimpoint buvo naudojami kovos sąlygose Irake, Afganistane. Jų atsparumas neįtikėtinas. Veikimo temperatūros -45° – +71° C, atsparumas smūgiams, atsparumas vandeniui – 45 metrų panėrimas (ne apšlakstymas vandeniu).

    P.S. norėčiau priminti atsakymą į dažnai užduodamą klausimą. Ne, kolimatorius nedemaskuoja šaulio nakties metu, nes diodo švietimas projektuojamas į šaulio, o ne priešininko pusę. Lęšio blyksniams panaikinti dauguma karinių modelių turi kill-flesh blendą. Taip pat kariniai modeliai turi galimybę dirbti su naktinio matymo prietaisai, t.y. keli nustatymai taikiklyje perjungia diodą į IR spektrą ir jis matomas per naktinio matymo prietaisą (vėlgi tik besinaudojančio, o ne priešininko)